HomeO násNabízímeFotogalerieNajdete v okolíNaše cenyKudy k námKontakt

 

LEDEČ nad SÁZAVOU

ZRUČ nad SÁZAVOU

Ledeč nad Sázavou je město uprostřed Českomoravské vrchoviny v okrese Havlíčkův Brod. Jméno osady Ledeč je zmiňováno již ve 12. století, v polovině 15. století byla povýšena na město. Město se rozkládá na obou březích řeky Sázavy. Pravému břehu dominuje rozlehlý hrad z poloviny 13. století. Historické jádro města s kostelem sv. Petra a Pavla se nachází na levém břehu. Část domů kolem obdélníkového náměstí si uchovala původní pozdně gotickou a renesanční dispozici. Proto zde byla v roce 2003 vyhlášená městská památková zóna.

Město Zruč nad Sázavou se nachází v okrese Kutná Hora, kraj Středočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 5015 obyvatel. Město je velmi blízko dálnice D1, asi 68 km od Prahy (exit 56). V roce 1939 zde firma Baťa postavila velký závod na dětskou obuv (Sázavan), která se prodávala po celém světě, díky tomuto závodu se Zruč velmi rozrostla. Plány s městem byly takové, že by se Zruč měla rovnat jak velikostí, tak průmyslem dnešnímu Zlínu. Ve Zruči mělo stát letiště, nemocnice i vysoké školy, ale po příchodu Němců v roce 1939 se bohužel plány nemohly uskutečnit a postupné znárodnění po roce 1945 tuto myšlenku absolutně zamítlo.

 

KUTNÁ HORA

Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Má zhruba 22 000 obyvatel.

Svatá barbora – Neúchvatnější výjevy Svatobarborského chrámu zůstávají návštěvníkům skryty. Chrámy nebyly stavěny jen pro lidské oči, ale byly zasvěceny Bohu a ty nejroztodivnější objekty jsou umístěny vysoko nahoře. S dalekohledem nebo silným kukátkem můžete nad ochozy na pilířích obdivovat fantastickou faunu, tvořenou chimérami, netopýry, démony, harpyjemi, žábami nebo okřídlenými berany. Na jednom z jižních pilířů najdete i opici s pomerančem. Jedná se o první plastické zobrazení tohoto ovoce u nás. Uvnitř chrámu vás čeká atmosféra přitlumená barevným světlem vitráží a dokonalá akustika. Pořádají se tu varhanní koncerty a samozřejmě se tu konají pravidelné mše.

Kostnice – Umíte si představit bizarnější výzdobu, než lustr složený ze všech kostí lidského těla nebo dekorace z lidských lopatek a kyčlí? Je to zvláštní místo. Snad každý den sem autobusy svezou stovky kostlivců, kteří tu zvědavě chrastí z místa na místo a hledí udiveně na své vkusně porovnané kolegy. Takhle to vypadá pod rentgenem věčnosti. Kostnice je unikát.

Kutnohorská plovárna nabízí svým návštěvníkům 932 m2 vodní plochy, která je rozdělena na plaveckou a rekreační část. Voda v bazénech se přihřívaná. Možnost využití atrakce aquazorbing.
   

ČÁSLAV

BUDČICE

Čáslav je město ležící ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora, založené v roce 1264 za vlády Přemysla Otakara II. Dle údajů z roku 2009 zde žije 10091 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Obora s bílými jeleny (Žleby) - V expozici se dozvíte vše o historii a současnosti bílých jelenů a v době od 1. května do konce září ve 12,00 a 15,30 hod můžete část žlebského stáda vidět při přikrmování na vzdálenost pouze několika málo metrů.

Muzeum zemědělských strojů. V Čáslavi sídlí Muzeum zemědělské techniky, zaměřené na studium a presentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Muzeum se nachází v objektu bývalého vojenského autoparku těsně za městem.

Vodní mlýn na řece Sázavě byl postaven roku 1893 v místě zbořeného hamru. Do dnešních dnů má dochované a funkční původní vybavení včetně mlýnského kola. Od roku 1998 bylo v mlýnu zřízeno muzeum. Po roce 2009 bylo muzeum zrušeno.

   

STVOŘIDLA

KÁCOV

Stvořidla - krásná turistická stezka po břehu Sázavy. Stvořidla jsou peřejnatý úsek Sázavy mezi Smrčnou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Délka peřejí je cca 4,5 km, obtížnost se pohybuje v závislosti na průtoku mezi WW II a WW IV. Celá oblast je součástí přírodní rezervace Stvořidla o rozloze cca 300 ha.

Prohlídka pivovaru. Pivovar stojí v malebném městysu Kácov. Tvoří jej starobylé budovy, které jsou situovány v krásné přírodě na levém břehu řeky Sázavy, obklopené lesy. Spojte příjemné s užitečným a jděte se podívat do pivovaru. Budete mít možnost poznat do nejmenších podrobností klasický postup výroby piva a ochutnat ho.